Kako odabrati televizor, kakvu televiziju kupiti ?

Objavljeno:

kakav televizor kupiti, lcd ili plazmu

Kako odabrati televizor, kakvu televiziju kupiti ?

Objavljeno:

Potrebno minuta da se pročita: 9 minute

LCD, MINI-LED, LED, PLASMA ili  OLED ? Današnja tema je ujedno jednostavna i komplicirana,  komplicirana je iz tog razloga što postoje mnogi aspekti kod kupnje televizora.

Kakvu televiziju kupiti ?

Razlog ovog bloga je taj što danas mnogo ljudi koji idu u kupovinu nove televizije zapravo i ne znaju puno o novoj tehnologiji u njima,a isto tako  redovito dobivam svakakva pitanja vezana za televizije i ako mogu pomoći u odabiru neke televizije za pristojne novce. Danas vam neću davati savjete za koliko novaca kupiti televiziju već o njihovim opcijama i tehnologiji. Nakon što pročitate ovaj blog kupnja sljedeće televizije će biti definitivno pojednostavljena.

Neću se previše baviti čistim specifikacijama svega i svačega, već ću vam objasniti što vaša nova televizija treba imati kako bi iskoristili sve što one pružaju.

Kao prvo, morate znati razlike između  LCD, LED, Mini LED i OLED  televizija. O plasmi neću pisati jer plasmu smatram malo zastarjelom tehnologijom i ne bih ju preporučio osobno.

VRSTE EKRANA

  • LCD – kao pozadinsko osvjetljenje koriste jednu veliku lampu preko cijele površine. Kako je ta lampa uvijek uključena distribucija svjetlosti je podjednaka preko cijelog zaslona no dinamički kontrast je ograničen stoga se tamne i crne boje osvjetljavaju zajedno sa ostalim bojama ( ovo je pojednostavljeno da svatko razumije šta pričam a tko se ne slaže samnom neka komentira dolje ). Kako je raspodjela svjetlost prilično jednaka i konzistentna preko cijelog ekrana reprodukcija boje je i više nego zadovoljavajuća za običnog smrtnika.
  • LED – LED televizije su LCD televizije, ali za pozadinsko osvjetljenje koriste LED lampice koje koriste jako malo struje, automatski cijela televizija troši nekih 50W, što je super za naš račun za struju. Za razliku od LCD-a koja ima jednu veliku lampu koja osvjetljava cijeli ekran, LED tv ima veliku količinu pozadinskih LED lampica koje su zadužene za osvjetljavanje grupa pixela. Ova tehnologija ne samo da omogućuje da televizija bude puno tanja od LCD-a već omogućuje parcijalno osvjetljenje pojedinih dijelova ekrana i samim time stvara mnogo veći dinamički kontrast nego običan LCD.

  • OLED – (Organic Light Emitting Diodes) je tehnologija koja tek dolazi ili je došla uz veliku cijenu TV-a. OLED je neka vrsta svetog grala za ljubitelje televizija jer pruža savršenu sliku. OLED je definitivno tehnologija budućnosti. Kod nje svaki pixel ima svoju diodu te se dobiva savršena boja slike i savršeno zatamnjene ekrana pa sve do savršene bijele boje. Izvor svjetlosti je doslovno mikroskopski te stoga i televizije mogu biti nevjerojatno tanke, doslovno kao papir, fleksibilne i savitljive, primjene su stvarno ogromne.
    • OLED je emisiona tehnologija, dok je Mini LED transmisivna tehnologija. To znači da OLED zasloni emitiraju svjetlost i imaju širi kut gledanja od Mini LED zaslona, ​​koje je potrebno gledati ravno kako bi se slika jasno vidjela. OLED ima veći omjer kontrasta od Mini LED-a sa sličnim razinama svjetline, a također se može pohvaliti bržim vremenom odziva za brze akcijske scene ili video igre u kojima morate brzo reagirati.

  • Mini LED Mini LED nije OLED. Mini LED je vrsta LCD-a koji koristi vrlo sitne plave LED diode kao pozadinsko osvjetljenje. U usporedbi s LED diodama u konvencionalnom LCD zaslonu, Mini LED diode imaju poboljšanu svjetlinu, omjer kontrasta i druge poboljšane značajke. Međutim, budući da ima istu strukturu kao LCD, koristi pozadinsko osvjetljenje, još uvijek ima ograničenja nesamoemisionog zaslona. Svjetlo koje emitira Mini LED suzbija lučenje melatonina, hormona koji utječe na cirkadijalni ritam i obrasce spavanja.

  • QLED – (Quantum dot LED) Tehnologija zaslona koja koristi fosforescentne kristale za poboljšanje LED pozadinskog osvjetljenja na LCD TV-u. Godine 2017. Samsung je predstavio svoju QLED liniju 4K TV-a, koji su televizori bazirani na LCD-u obogaćeni nanokristalima s kvantnim točkama.

Sve televizije se sastoje od pixela i tekućih kristala, ali glavna razlika među LCD,LED, Mini LED , OLED televizija je njihovo pozadinsko osvjetljenje.

Tehnologija

HDR10 vs HDR10+ vs Dolby Vision

HDR10HDR10+Dolby Vision
Bit Depth*****
Min. svjetlina****
Max.svjetlina*********
Tonsko mapiranje******
MetadataStatičnoDinamičnoDinamično
TV Podrška******
Dostupnost*******

* Dobro **Super ***Odlično

Pobjednik

Podjednako dobri Dolby Vision i HDR10+.

  • Čak i ako i HDR10+ i Dolby Vision mogu podržati sadržaj s većom dubinom bita iznad 10-bita, većina sadržaja to neće dosegnuti, a sadržaj za streamanje uvijek je ograničen na 10-bitnu dubinu boje, tako da nema razlike između dva dinamička formata.

Podrška

Iako većina televizora podržava HDR10 i mnogi modeli podržavaju barem jedan od naprednijih formata, samo nekoliko marki poput Vizio, Hisense i TCL imaju podršku za oba na svojim televizorima. U Sjedinjenim Američkim Državama Sony i LG podržavaju Dolby Vision, dok Samsung televizori imaju HDR10+ podršku.

GAMING

 HDR10HDR10+Dolby Vision
PS4/PS4 ProDaNeNe
PS5DaNeNe
Xbox OneDaNeDa
Xbox Series X/SDaNeDa
Nintendo SwitchNeNeNe
PCDaDaDa

Pobjednik: Izjednačenje između Dolby Vision i HDR10+. Dolby Vision igre su šire dostupne od HDR10+ igara, posebno kada su u pitanju konzole, ali HDR10+ polako ulazi u svijet PC igara.

Rezolucija

UHD vs 4K – ukratko ova rezolucija za krajnjeg korisnika tj. nas smrtnike niti ne igra neku ulogu, što god da odaberete od ova dva formata nećete pogriješiti. Krajnji rezultat kod gledanja je identičan.

Danas kod prodaje TV-a mnogi prodavači će vam svašta reći, ali rezoluciju će rijetko tko objasniti. Razlog tome je što na lageru imaju veliki broj već starih tv-a koje moraju prodati i zadovoljiti šefa hehe ;)…..ukratko, ako želite dobru sliku odaberite rezoluciju 1920 * 1080 pixela ili FULL HD televiziju. Da ne objašnjavam previše pokazat ću vam par slika, a slika govori tisuću riječi.

4K i UHD odnose se na različite rezolucije za vertikalno tržište. Za tržište zaslona, ​​koje uključuje vaša standardna stolna računala, televizore i video projektore.


UHD i 4K imaju točnu razlučivost od 3840x2160p. Međutim, 4K se odnosi na potpuno drugačiju razlučivost za tržište digitalnih kina, trenutno na 4096×2160. Ovo je 256 piksela šire od UHD opcija za ovo tržište.


Digitalno kino mora razlikovati ove opcije zbog razlika u projektorima. 4K u digitalnom kinu mora odgovarati omjerima slike Flat i Scope koji su 1,85:1 i 2,39:1. To je zato što omjeri Flat i Scope imaju različite rezolucije piksela. Flat ima rezoluciju 3996×2160, a Scope rezoluciju 4096×1716.

U prodaji su se počeli pojavljivati televizije sa ULTRA HD (LG) | UHD TV (Samsung) slikom rezolucije 3840*2160 pixela što je fenomenalno jer dobijete super oštru sliku te četiri puta više pixela od FULL HD televizora 1920 * 1080.

ULTRA HD televizija
ULTRA HD televizija

FULL HD i ULTRA HD (LG) | UHD TV (Samsung)

ultra hd slika
ultra hd slika

DETALJNIJE:

  • 480p = 338,000 pixels / frame
  • 720p = 922,000 pixels / frame
  • 1080i = 1,037,000 pixels / frame
  • 1080p = 2,074,000 pixels / frame
  • 4k 3840 = 8,3 000 000 pixels / frame
  • 8k  = 33,000,000 pixela
prikaz usporedbe rezolucije velicine

ULTRA HD (LG) | UHD TV (Samsung) se i po ovome ističu od dosada sve popularnog FULL HD-a.

Ostalo

Koliko Hz ( herca ) treba imati?

Ja sam za to da ima minimum 100Hz-a što danas svaki televizor vjerojatno ima..

Gledanje fimova direktno sa interneta!

Da, ovo je odlična opcija koja dolazi u svim novijim televizorima. Sa wifi podrškom direktno se spajate na kučni router,  bežično surfate idete na facebook, čitate novosti te gledate video spotove s youtube-a !

Gledanje fimova sa USBa.

Danas je normalno staviti film na USB, USB ubaciti u TV i pogledati film. Ali sigurno niste znali kada npr. skinete film sa torrenta on je otprilike  veličine 620*272 pixela, a kako bih vam to dočarao pogledajte sliku dolje.

16:9 format slike
Gledanje fimova sa USBa

 

Smiješno je li tako? Pa kako to da onda filmovi izgledaju tako dobro na nekim televizijama? E pa stvar je u tome da televizija mora imati ugrađen DIVX Upscaling.

Upscaling na riječniku običnog smrtnika je: – matematičko podizanje kvalitete slike. Stoga pazite da vaš novi tv ima ovu funkciju ugrađenu

 

Ako gledate filmove preko usb-a, obavezno pitajte prodavača da vam dokaže da televizija podržava Hrvatska slova kao što su: š,č,ć,ž,đ.

Timeshift – zamjenjuje nekadašnje video playere, on vam omogućuje da snimite tv program na externi HDD. Ukoliko televizija posjeduje Timeshift, potrebno je dodatno kupiti externi HDD( dovoljno je 250GB ) kako bi mogli snimati TV program.

.265 MKV ili Matroska je multimedijalni spremnik u koji stane neograničen broj slike,zvuka i pod titlova i to u samo jedan file (datoteku). Večina kvalitetnijih filmova danas je u ovom formatu, stoga pazite da tv podržava ovaj format !

NAPOMENA: Ukoliko nemate namjeru gledati filmove sa USB sticka, Playstationa ili sličnih uređaje i samo vam treba televizor za gledanje normalnih TV programa, onda vam MKV podrška, DivX Upscaling, 3D naočale, x265 podrška nije bitna.

TAKOĐER: Ukoliko TV nema neke od navedenih podrška za formate koje sam gore naveo, možete posebno kupiti uređaj koji se zove MediaBox ili Media Centar, on je napravljen da podržava skoro pa sve formate, naravno raspitajte se kod prodavača za detalje.

Ukoliko posjedujete Playstation ili neku konzolu, a želite igrati igrice na televiziji poželjno je da televizija ima Dual Play tehnologiju u sebi.

Dual-Play tehnologija omogučuje igranje igrica sa naočalama, gdje svaki igrač na raspolaganju ima cijeli ekran za igranje !

Eto mislim da sam ukratko pojasnio neke stvari i sljedeći puta kada budete išli kupovati novi tv sjetite se ovog bloga,a ako vam se svidio molim vas podjelite ga na facebooku i twitteru, hvala.

Savjet kod kupnje

Čak i danas uz sve nove tehnologije kao što je Mini LED koji se prilično približio OLED.u moj osobni savjet ukoliko imate novaca odaberite OLED televizor. OLED je i dalje po mnogim kriterijima najbolji što se tiče kvalitete slike.

Važno je znati da je trenutno Mini LED tehnologija jako dobar izbor skoro uz bok samom OLED-u.

  • Trenutna preporuka za OLED tv: LG C4
  • Trenutna preporuka za Mini LED tv: TCL C855

DONACIJA:

Ukoliko Vam je ovaj blog bio od koristi možete ako želite ostaviti donaciju po Vašem izboru na slijedećem linku: https://ko-fi.com/webgeek

Pogledajte naše druge blogove ...

22 misli o “Kako odabrati televizor, kakvu televiziju kupiti ?”

  1. kupujem philips UHD 49″, zanima me koliko bi do izražaja dolazila rezolucija UHD prilikom gledanja filma koji je FHD, znaci upscalin FHD na UHD, i da li postoji optimalna udaljenost gledanja filmova u UHD rez kao i velicina ekrana. hvala

    Odgovori
  2. Odlično. Imam pitanje da li je bolje LCD LED full hd sa 1000hz ili 4K ultra hd sa 800hz?
    Ostalo je sve isto pa cak i cijena.

    Odgovori
    • Ako je ostalo isto ja bi uzeo 4K, no s našom kvalitetom slike što šalje max tv i hrt to nećeš moći iskoristiti jos neko vrijeme :/, jedino ćeš moći uživat u BlueRay filmovima.

      Odgovori
  3. Super objasnjeno, koliko sam shvatio LCD i LED televizori su puno manji od plazme? Zanima me da li plasma ima priblizne karakteristike kao LCD i LED televizori jer plasme su puno vece i izgledaju mocnije zbog svoje velicine?

    Odgovori
  4. Molim te, za rad samog bloga, ako ni zbog ceg drugog, googlaj razliku izmedju televizora i televizije. Onda koriguj naslov. Lijep pozdrav.

    Odgovori
  5. Super, sve je objasnjeno za “običnog smrtnika”, i hvala puno za odlicne primjere…. Pozz i sve najbolje

    Odgovori
  6. O cemu ovisi dubina slike? Imamo tv sa spomenutom rezolucijom i 100 hz al ne istice se dubina slike. Signal je s maxtva

    Odgovori
  7. Ovaj tvoj blog ce mnogima pomoci u kupovini, pa i meni. Mozda si samo trebao, za primer, da navedes neki model TV-a koji ima (skoro)sve ove karakteristike, neku preporuku. Hvala u svakom slucaju.

    Odgovori
    • Imaš od LGa, skoro svi njihovi zadnji modeli imaju ove karakteristike, pogledaj malo za detalje. Da se razumijemo modeli koji imaju sve ovo koštaju od 4500kn na gore :)

      Odgovori
  8. Ej nemogu ti reći koliko si mi pomogao, evo već neko vrjeme tražim po raznim sajtovima koji tv da kupim ali ovaj tvoj blog mi je uveliko pomogao. NIsam imao pojma za ovaj MKV format sada kad budeo kupovao tv kupit ću LED LCD full hd sa MKV podrškom…..tx :)

    Odgovori

Komentiraj